All-on-4 הכל על 4

מוקדש ליעל

ד"ר אילן לוי ד"ר דורון גל

ד"ר  אילן לוי                                                        ד"ר דורון גל
בעל ניסיון של 25 שנים                                       מומחה לכירורגיית פה ולסת
בשיקום שתלים
עם ניסיון עשיר בבצוע
השתלות שיניים

אול און 4 – במה מדובר?

בטכנולוגיית האול און 4 מוחדרים לאזור הקדמי של הלסת ארבעה שתלים, כאשר שני השתלים המרכזייםאול און 4 ניצבים זקופים ואילו השניים הצדדיים מונחים בזווית של 45 מעלות, המאפשרת את הגעתם לאזור אחורי יותר של הלסת. אל השתלים מחובר בעזרת ברגים מיוחדים גשר קבוע. הגשר נראה ומתפקד כשיניים רגילות לכל דבר.

ניתן לבצע את הטיפול הן לאנשים מחוסרי שיניים לחלוטין והן לאנשים עם שיניים הזקוקות לעקירה. העקירות, ההשתלות והרכבת הגשר נעשות באותו היום, וכבר
ביום הטיפול המטופל יכול להתחיל לאכול עם השיניים החדשות.

הטיפול מתבצע תוך מתן הרדמה (אלחוש) מקומית וללא כל תחושת כאב. בימים שלאחר הטיפול ייתכנו מעט כאבים ונפיחות. מדובר בתופעות שאינן אורכות יותר ממספר ימים.
שיטת האול און 4 פותחה ע"י ד"ר פאולו מאלו מפורטוגל. השיטה כבשה לה קהל אוהדים גדול בקרב רופאי השיניים בכל העולם. לאחר המתנה של מספר שנים ומעקב אחר הפרסומים המדעיים שדיווחו על תוצאות מוצלחות במיוחד, נסענו לפורטוגל כדי ללמוד את השיטה מהמקור וההצלחות אכן מרשימות.

הערות:

1. הגשר המורכב ביום הטיפול הינו זמני ולאחר מספר חודשים יש להחליפו בקבוע.

2. כאשר הדבר מתאפשר מוכנסים שני שתלים נוספים וכך למעשה מתקבל שיקום של אול און 6.

מרפאת ד"ר פאולו מאלו

זוהי מרפאתו של ד"ר פאולו מאלו, מפתח שיטת האול און 4, בליסבון, ובה כמאה יחידות דנטליות, חדרי ניתוח, חדרי המתנה ומנוחה ומעבדת שיניים גדולה. יש בבניין גם שתי מסעדות מצויינות, מרפאות לטיפולים אסתטיים ואפילו מספרה עם ספר צמרת ברזילאי. אבל כל זה למאמר אחר. אל מרפאה זו נוהרים מכל העולם הן מטופלים החפצים בשיניים חדשות והן רופאי שיניים הבאים ללמוד את הטכנולוגיה המתקדמת.

אנחנו עם ד"ר מאלו

וכאן אנחנו עם ד"ר מאלו

בחדר הניתוח לאחר סיום מוצלח נוסף של ניתוח אול און 4.

מהם יתרונות השיטה?

1. לאחר עקירת שיניים הרכס של עצם הלסת, שבתוכו יושבות השיניים, עובר תהליך של  ספיגה, ועם הזמן הגובה שלו הולך ומצטמצם. כאשר הרכס נמוך לא נותר בו מקום להכנסה של שתל.

יתרה מכך, בשני צדי העצם של הלסת העליונה מצויים חללי הסינוס. הכנסה של שתל בלסת העליונה כאשר הרכס נמוך עלולה לגרום לפריצה של דופן הסינוס. בלסת התחתונה לעומת זאת, קיימים מסלולים עצביים שעוברים לאורכה. הכנסה של שתל כאשר הרכס נמוך עלולה לגרום לפגיעה בעצב ולאבדן תחושה חלקי.

כדי לענות על בעיות אלו הומצאו מספר פתרונות כירורגיים כמו ניתוח להרמת ריצפת הסינוס בלסת העליונה וניתוחים להשתלות עצם ולעיבוי עצם בלסת התחתונה. מדובר בתהליכים כירורגיים מורכבים המצריכים תקופות ריפוי ארוכות, שלא תמיד מצליחים ושאינם מתאימים לכל מטופל.

בדרך כלל, באזור הקדמי של הלסת, הן העליונה והן התחתונה, ספיגת העצם הינה מאוחרת יותר ואיטית יותר. זהו יתרון שאותו מנצלת ועליו מתבססת שיטת האול און 4, וכך נחסך הצורך בפעולות כירורגיות מורכבות ובתקופות ריפוי ממושכות.

2. הטיפול מתבצע ביום אחד, הן העקירות, הן ההשתלות והן השיקום (בצוע הגשר ע"ג השתלים). כך, כבר באותו היום מורכב על גבי השתלים גשר קבוע ומתפקד.

3. כל מי שיש לו או למישהו הקרוב אליו תותבות להוצאה, מודע היטב לקושי, לאי הנוחות, למבוכה ולעיתים לסבל שהתותבות גורמות. כל אלו נחסכים עם המעבר לשיקום קבוע על גבי שתלים. כל מי שסובל ממחלת חניכיים מתקדמת, כאשר השיניים ניידות, נושרות ובולטות החוצה והוא מכסה בבושה את פיו בעת חיוך, בהחלט יתכן שאול און 4 הוא הפתרון עבורו.

אול און 4

על מה חשוב להקפיד?

1. התהליך הטיפולי אינו מתאים לבצוע על ידי רופא אחד אלא לעבודת צוות.

חשוב שאת השלב הכירורגי – החדרת השתלים, יבצע רופא מומחה לכירורגיית פה ולסת,

ואת שלב השיקום – בניית השיניים על גבי השתלים, יבצע רופא העוסק בשיקום הפה.

על שני הרופאים המטפלים להיות בעלי ניסיון רב, כל אחד בתחום שעליו הוא מופקד.

2. טכנולוגיית ה All-on-4 הינה ייחודית והשימוש בה מצריך ידע רב. אין די בכך שהמבצע יהיה

בעל ידע בנושא השתלות השיניים. יש לוודא שהרופאים המטפלים קיבלו את ההכשרה המתאימה

אצל ד"ר מאלו, מפתח השיטה.

3. יש לבצע מראש תיכנון של ההשתלה באמצעות הנחייה ממוחשבת. במסגרת ההכנות לטיפול מבוצעים צילומי CT שנותנים לכירורג תמונה מדוייקת ומפורטת על מצבה של עצם הלסת.

אל צילומי ה CT מצורפת תוכנה מיוחדת לתיכנון השתלות. באמצעותה ניתן לקבל מידע רב על מבנה העצם, מימדיה, צפיפותה ואיכותה, ובהתאם לקבוע הן את כמות השתלים ואת מיקומם המדויק והן את מימדי הקוטר

והאורך שלהם. יש לזכור כי השאיפה היא למקם את השתלים בעמדה אחורית ככל שניתן תוך ניצול מירבי של העצם הקיימת ומבלי לפגוע במבנים אנטומיים. כדי להגיע למצב זה יש צורך בשילוב בין התוכנה הטובה ביותר לכירורג המיומן ביותר.

4. בעת בצוע הטיפול נדרשת הקפדה יתרה לשמירה על סביבה סטרילית. חדר הטיפולים הופך לחדר

ניתוח. הצוות המטפל נערך ומתלבש בהתאם. כל המיכשור שבשימוש עובר חיטוי ועיקור יסודיים.

אול און 4

שאלות ותשובות

האם זה כואב?

ממש לא. בתחילת הטיפול ניתנת הרדמה מקומית ובמהלכו מוסיפים לתת אותה בהתאם לצורך. בימים שלאחר הטיפול יתכנו תופעות של אחרי ניתוח – מעט כאבים, נפיחות ומעט דימום. כמענה לכל אלו ניתן פרוטוקול תרופתי הכולל תרופות נגד כאבים, אנטיביוטיקה ותרופות להורדת הנפיחות. בכל מקרה אנו נותנים מענה טלפוני של 24 שעות.

האם זה מפחיד?

כן. קצת. אבל בסוף תמיד אומרים ש"ממש לא היה נורא". למי שמתקשה להתמודד עם הפחד ניתן לבצע את הטיפול תחת סדציה (טישטוש). אפשר גם לקשר אתכם עם מי שכבר עברו את הטיפול והם ישמחו לעודד ולספר איך היה.

מי מבצע את הטיפול ב"חיוך ראשון"?

את השלב הכירורגי מבצע ד"ר דורון גל, מומחה לכירורגיית פה ולסת, רופא בכיר בבי"ח סוראסקי (איכילוב) ובעל ניסיון של החדרת אלפי שתלים. את השיקום מבצע ד"ר אילן לוי העוסק בשיקום שתלים זה למעלה מ-25 שנים. כמובן שאנו מגובים ע"י הסייעות המיומנות ומלווים בטכנאי שמבצע את העבודה.

האם זה תמיד מצליח? ומה אם לא?

שיעורי ההצלחה המדווחים במאמרים המדעיים הינם גבוהים ביותר. אולם מדובר בהשתלות ומטבע הדברים לא ניתן להבטיח מראש הצלחה מוחלטת. במקרים בהם יש דחייה של אחד השתלים ניתן להחליפו בשתל חדש ולהשלים את הטיפול כמתוכנן.

האם הטיפול מתאים לכל אחד?

כמעט. אצל מטופלים החולים במחלות מסויימות או הנוטלים תרופות מסויימות יש לשקול את בצוע הטיפול בזהירות רבה. אצל מעשנים קיים שיעור גבוה משמעותית של דחיית שתלים.

ממה עשוי הגשר?

הגשר הזמני, המורכב ביום הטיפול, עשוי משרף אקריל – פלסטיק. לגבי הגשר הקבוע יש מספר גישות. השיטה המומלצת – גשר משרף אקריל הבנוי על שלד מתכת שבוצע בהזרקת לייזר לאחר נטילת המידות.

אז כמה פעמים צריך להגיע למרפאה? האם נדרש טיפול המשך?

לפני יום הניתוח יש צורך בפגישה אחת לצורך מדידות מקדימות עם הרופא המשקם ועם הטכנאי שיבצע את העבודה, ופגישה אחת עם הכירורג. לאחר יום הטיפול יש צורך במעקב וביקורות. מספר חודשים לאחר מכן תתבצע המסירה של הגשר הקבוע המצריכה כ 2-3 פגישות. בכל מקרה אנחנו לא נפרדים. תקבלו תדריך ועזרים לשמירה על הגשרים ותוזמנו להמשך מעקב וביקורת.

לשאלות נוספות הינכם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון, בפקס ובמייל.

זהו מכתבה של ש' מחולון


כך היא נראתה בתחילתו של יום הטיפול
כך היא נראתה בסיומו של יום הטיפול

תחילת יום הטיפולים

סיום יום הטיפולים

וכך היא נראית היום עם הגשר הקבוע

כך נראית עם הגשר הקבוע

edut

.

תודה לש'. חיזקת את ידינו.

אתם מוזמנים לבקר גם באתר הבית שלנו www.firstsmile.co.il

צוות חיוך ראשון.