השימוש בלייזר ברפואת שיניים. העתיד כבר כאן? ד"ר אילן לוי

כאשר אנו נחשפים לפרסומים על השימוש במכשיר הלייזר ברפואת השיניים אנו חשים איך פריצת הדרך הטכנולוגית גורמת לכך שהפנטזיות עליהן תמיד חלמנו עומדות סופסוף להתגשם. הקידוח בשן, כך הם מספרים, מהיר, אינו מכאיב, אינו מרעיש ועוד שורה של יתרונות שהופכים את טיפול השיניים כמעט לבילוי.
רק את הקפה הלייזר עדין אינו מכין. בחלק קטן מהדיווחים הפרסום נכון, בחלקו לא מדויק ובחלקו אינו אלא אחיזת עיניים.


אז בואו נעשה סדר בסיפור ונבדוק את הטענות אחת לאחת.

מכשירי הלייזר המצויים בשימוש ברפואת השיניים מחולקים לשתי קבוצות.

הקבוצה האחת – המכשירים לרקמה הרכה.

מדובר במכשיר דומה לאלו המצויים בשימוש בתחומי הרפואה האחרים. הרקמות הרכות בפה מצויות בחך, בלשון, בחניכיים, בשפתיים ובכל מה שהוא לא שיניים. קרן הלייזר יכולה להתאים הן לפעולה של סכין חיתוך והן לפעולה של צריבה ואיוד.

הקבוצה השנייה – המכשירים לרקמות קשות. אלו מכשירים שפותחו בסוף שנות ה-90 ותפקידם להחליף את המקדחה המסורתית של רופא השיניים ולבצע את הקידוח במקומה.

ומה מספרים לנו הפירסומים:

לייזר

החיתוך של המכשיר מדויק. אין דימום. אין נפיחות. אין צורך בתפרים.

נכון חלקית, וזאת כאשר מדובר במכשיר לחיתוך הרקמה הרכה. קרן הלייזר יעילה בסילוק נגעים המצויים ברקמה הרכה. בחלק מהמקרים אין דימום או שהדימום פחות. בחלק מהמקרים אין צורך בתפרים.

הלייזר יעיל לטיפול חניכיים

הנושא נחקר ונמצא כי בעת טיפול חניכיים בלייזר עלולה להיגרם פגיעה בחניכיים, בשורש השן ובחיבור שבין רקמת החניכיים והעצם. האקדמיה האמריקאית למחלות חניכיים קבעה שאין לבצע ניתוחי חניכיים באמצעות מכשירי לייזר.

בטיפול שורש הלייזר מחטא את תעלות השורש

קרן הלייזר אכן מבצעת פעולה של חיטוי. אולם יש לזכור שהקרן ישרה. במקרה של פיצול בשורש או של התעקלות השורש הלייזר אינו יכול לבצע את החיטוי המבוקש.

הלייזר "מלבין" שיניים

לא מדויק. בטיפולים להבהרת שיניים מונח על גבי השן חומר פעיל הגורם להבהרה. קרן הלייזר מסייעת להאצת הפעילות של החומר. כך גם קרן אור רגילה.

לייזר משמש להשתלות שיניים

לא נכון! בהשתלת שיניים ניתן לבצע עם הלייזר את החתך הראשוני בלבד. עוד לא נולד מכשיר הלייזר ש"מקפיץ" את השתלים לתוך העצם.


הלייזר משמש תחליף למקדחה. הקידוח בשן עם הלייזר אינו מכאיב ואין צורך בהרדמה מקומית. הקידוח אינו מרעיש ומהיר יותר.

מאד לא מדויק. קרן הלייזר אכן יכולה לקדוח בשן. אולם כאמור, הקרן ישרה ולא תמיד יכולה להגיע לכל נקודה בחלל שבשן. במידה וקיימת בשן סתימה מתכתית ישנה השימוש בלייזר אסור. הקידוח בעזרת הלייזר איטי יותר ובהחלט מרעיש. הקידוח בלייזר אינו מכאיב כאשר מדובר בסתימה רדודה ביותר. במקרה כזה גם מקדחה רגילה לא תכאיב ולכן גם אין צורך במתן הרדמה מקומית.


לסיכום, נראה כי בעתיד הלא רחוק הלייזר יתפוש מקום חשוב בתחום רפואת השיניים. נכון להיום הטכנולוגיה מצויה בתחילת דרכה ויש להמתין להתפתחות המחקר והפיתוח.

להלן גילוי הדעת שפורסם במשותף ע"י משרד הבריאות וההסתדרות לרפואת שיניים.

גד


האם יש לכם שאלות בעניין השימוש בלייזר ברפואת שיניים?

נשמח לשמוע מה דעתכם. כתבו לנו כאן למטה ואנו נשמח לענות.

כמו כן, אנו מזמינים אתכם להכנס לאתר הבית שלנו www.firstsmile.co.il

להתראות,
צוות חיוך ראשון
.