כל מה שרציתם לדעת על נחירות ודום נשימה ולא העזתם לשאול

clip_image002

שלום לכם. שמי ד"ר עופר אלטברגר ,

ואני אחד השותפים במרכז הרפואי חיוך ראשון.

נחירות זה לא דבר נעים.
נשים וגברים סובלים מהבעיה באחוזים גדולים מהאוכלוסייה הכללית.

נוחרים


במרכז הרפואי חיוך ראשון אני מטפל בנוחרים בעזרת הידע הרב שצברתי בסדרת השתלמויות שעברתי בארצות הברית,שם למדתי את הטיפול בתופעה ואת אופן ביצוע הטיפול מטובי המומחים בתחום.

אני חבר באקדמיה האמריקאית לרפואת שינה מאז 2010 ועוסק בתחום מאז 2007 בהצלחה רבה.

clip_image006

למה אנחנו נוחרים?


clip_image008

דרכי האוויר מהאף ומהפה נפגשות באזור הלוע לדרך אוויר אחת, כאשר האוויר זורם חופשי אין צלילים בזמן הנשימה. בשינה עמוקה שרירי החיך והלשון רפויים, אצל אדם נוחר הלשון, החיך הרך והענבל ולעיתים גם השקדים (ראו תמונה) אינם מצליחים לשמור על עצמם יציבים והם נופלים לתוך הלוע וחוסמים חלקית או באופן מלא את דרך האוויר. כאשר החסימה היא חלקית הרקמות רוטטות וגורמות לאותו רעש מחריד המוכר לנו כנחירות. כאשר החסימה היא מלאה נוצר דום נשימה חסימתי.


הקשר בין נחירות להפסקת נשימה.

כאמור כאשר החסימה מלאה נוצרת תופעה מסוכנת לבריאות הנקראת 'דום נשימה' שיכולה להימשך עד 60 שניות! בהן האדם לא נושם. כאשר המוח מרגיש בכך הוא מעיר את האדם משינה כדי שינשום. יש אנשים החווים יקיצה כזו 300 פעמים בלילה אחד! כך שאיכות השינה שלהם נפגעת וכתוצאה מכך הם מרגישים עייפות במהלך היום ונמצאים בסכנת הרדמות על ההגה, הרדמות בעת ישיבה חשובה וכדומה.

מחקר שבוצע בארצות הברית גילה כי אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה נוטים לעבור תאונות דרכים פי תשע מאלה שאינם סובלים מדום נשימה כזה.

יתרה מזאת, דום נשימה עלול לגרום להתקפי לב ולשבץ פי חמש ממי שאינו סובל מהתופעה, כמו גם פגיעה בתפקוד המנטאלי, פגיעה בזיכרון, מוות פתאומי בשינה ופגיעה בזוגיות.

אני נוחר?!?

clip_image009

כדי לגלות אם אתם נוחרים וכמה, ניתן וכדאי להזמין מעבדת שינה ביתית הביתה, ניתן גם לפנות לרופאה המשפחה ולקבל הפניה למעבדת שינה שם האבחנה, המבוצעת תחת השגחה של טכנאי שינה מוסמך ורופא, היא המדויקת ביותר.
במרכז הרפואי שלנו תוכלו לקבל ממני הפניה לכל הבדיקות הדרושות מכיוון שאני עומד בקשר רציף עם כל המומחים הרלוונטיים: רופאי שינה, רופאי אף אוזן וגרון, רופאי פה ולסת וטכנאי מעבדת שינה.

עם זאת חשוב להבין כי הנחירות אינן מאפיינות גיל מסוים, וגם ילדים נוחרים, אולם השכיחות בהחלט עולה עם הגיל כך שאנשים מבוגרים נוחרים יותר מצעירים. ולצד זה גם התורשה משחקת תפקיד חשוב, אם אביכם נחר יש סיכוי גבוה יותר שגם אתם
תנחרו כי קיבלתם את מבנה הגרון הצפוף ממנו
.


נחירות. פיתרון עשה זאת בעצמך.


הפתרונות מתחלקים לשמרניים וחודרניים, הטיפולים השמרניים מתחילים משינויי התנהגות ואורחות חיים כהפחתה במשקל באמצעות הרגלי תזונה נכונים ופעילות גופנית, הפסקה בצריכת אלכוהול וסיגריות, שכן ידוע כי עישון ואלכוהול מגבירים את הנחירות, שמירה על הגיינת שינה בריאה דהיינו הכנת הגוף לשינה ע"י מקלחת, צחצוח שיניים, כניסה למיטה בשעה נורמאלית והימנעות מהרדמות מול הטלוויזיה.
ולבסוף, גם כריות ומזרנים מיוחדים המונעים מהנוחר להסתובב על הגב, בתקווה שכשהוא ישן על הבטן או על הצד הלשון לא תצנח אחורה והוא לא ינחר כל כך חזק.

הפיתרון הרפואי לנחירות.

לצד אלה קיימים טיפולים רפואיים שמרניים:

1. התקן דנטאלי

2. מכשיר להזרמת אוויר בלחץclip_image011

התקן דנטאלי הוא למעשה סד לילה מיוחד המיוצר בלעדית ע"י רופא שיניים המומחה בטיפולים מסוג זה. הסד הוא ייחודי לכל אדם ומתאים ללסת שלו בלבד, תפקידו לקדם מעט את הלסת התחתונה קדימה בזמן השינה וכך למנוע את צניחת הלשון ואת תופעת הנחירות ואיתה את דום הנשימה ואת הנחירה, את הסד מרכיבים בלילה בלבד והוא מחזיק מעמד כעשר שנים או אז יש לייצר אחד חדש במקומו. המכשיר פועל בשיתוף עם עוד גורמים כגון: הפחתה במשקל, הגיינת שינה נכונה ועוד….

ההתקן הדנטלי שאני מספק הוא חלופה טובה למכשיר ה CPAP (Continuous positive airway pressureמסכת אוויר בלחץ חיובי) מסיכה שמרכיבים בלילה על האף או על כל הפנים (תלוי בדגם). המסכה מחוברת לצינור המחובר למפוח המזרים אוויר בלחץ חיובי כל הלילה, בעזרת האוויר נמנעות הרקמות מלקרוס פנימה ולחסום את דרך האוויר וכך נמנעות הנחירות.

חשוב להדגיש כי מכשיר ה CPAP טוב למקרים קשים של דום נשימה שהם בגדר מסכני חיים, ואילו המכשיר הדנטאלי קל יותר להסתגל אליו ולכן הוא יכול לתאים גם לטיולים והוא מומלץ למקרים קלים עד בינוניים של דום נשימה בשינה, או למקרים קשים שהמטופל לא מסוגל להסתגל למכשיר ה CPAP.

תחילת הקץ לנחירות.

מומלץ להתחיל את הטיפול אצל רופא המשפחה. הוא מוסמך לאבחן האם יש בעיה של דום נשימה בשינה והוא יכול להפנות, על-פי הצורך למעבדת שינה ולרופא אף אוזן גרון (לשלול אופציה של גידול בדרכי הנשימה או גוף זר אחר), ולאחר מכן הוא יוכל להמליץ על אחד מהטיפולים.

זו הבחירה שלכם להתחיל לטפל בבעיה בעזרתי. אצלי תקבלו את כל התשובות ותופנו לבירור מקיף ומקצועי של הבעיה שלכם עד לפתרון הטוב ביותר.

בעיית הנחירות היא בעיה שאי אפשר להשתיק אותה, אך אפשר להשקיט אותה!

ED

אנו נשמח לשמוע את דעתכם כתבו לנו ונשמח לענות לכם בכל שאלה, מזמינים אתכם גם לבקר באתר הבית שלנו www.firstsmile.co.il

צוות חיוך ראשון.