האם ניתן ליישר שיניים בלי שכולם ישימו לב שאני בטיפול?

דר' נמרוד דיקשטיין

מאת : ד"ר נמרוד דיקשטיין – מומחה ליישור שיניים ולסתות .

מה לא נאמר כבר על חשיבותו של החיוך? ידוע ומוכח כי החיוך תורם לביטחון ולדימוי העצמי בכל גיל. כולם רוצים חיוך יפה החושף שיניים ישרות מסודרות ולבנות. ולמרות זאת, רבים מאיתנו שמאוד רוצים ליישר את השיניים ולשפר את מראה החיוך – לא עושים דבר בנדון.

פעמים רבות המחשבה כי יישור שיניים, כרוך במיני מכשירים מתכתיים כמו גשרים וברזלים שונים ש"יעטרו" את השיניים במהלך הטיפול, גורמת לנו להשאר עם השיניים העקומות שתמיד הפריעו לנו.
אך כיום, עם התקדמות המדע והטכנולוגיה בתחום האורתודונטיה (אורתו=ישר, דונטיה=שיניים), גם אתם יכולים להשיג את החיוך עליו תמיד חלמתם, מבלי שהסובבים אתכם יבחינו כלל שאתם בעיצומו של יישור שיניים.


אחת משיטות הטיפול המתקדמות האלו נקראת אינביזאליין Invisalign® – בשיטה זו יישור השיניים מבוצע באמצעות סידרה של קשתיות פלסטיק שקופות (Aligners) אשר מיוצרות באופן אינדיבידואלי עפ"י צורת הפה של כל מטופל ומטופל.

בתהליך ההכנה לאחר מדידות של הפה מתקבל מודל וירטואלי ממוחשב של פיו של המטופל. על המודל באמצעות תוכנה ייחודית הרופא מתכנן את תנועות השיניים מהמצב ההתחלתי ועד למצב הסופי המבוקש, כך שהמטופל יכול לראות על גבי מסך המחשב עוד לפני תחילת הטיפול הדמיה כיצד ייראו השיניים בתום תהליך היישור.

קשתית שקופהלאחר שהרופא מסיים את שלב התכנון ומגיע לתוצאה הרצויה, מיוצרות הקשתיות השקופות (Aligners) אשר נמסרות למטופל. הקשתיות מורכבות בפה על גבי השיניים, ומפעילות לחצים קלים ומדוייקים על השיניים שרוצים להזיז בטיפול.

יש להרכיב כל קשתית למשך 20-22 שעות ביממה למשך כשבועיים לפני המעבר לקשתית הבאה בסדרה. מכיוון שהקשתיות הינן דקות מאוד ושקופות כמעט שלא ניתן להבחין בהן במהלך הטיפול. את הקשתיות מסירים בזמן האוכל ולצורך צחצוח השיניים, כמו-כן המטופל יכול להסירן לצורך אירועים מיוחדים.


מכיוון שבשיטה זו אין חוטי מתכת או סמכים המודבקים לשיניים, ההסתגלות של המטופלים למערכת היא מהירה מאוד ואינה מלווה בגירוי או פציעה של הלשון והשפתיים כפי שמתרחש לעיתים בטיפול במכשור הרגיל. בנוסף, מכיוון שהקשתיות הינן דקות מאוד הן אינן מפריעות בזמן דיבור, והעובדה שמסירים אותן לצורך הצחצוח והעברת חוט דנטלי – מאפשרת שמירה טובה יותר על נקיון השיניים בהשוואה לטיפול רגיל עם סמכים (brackets).

חשוב להבין שכדי להבטיח את הצלחת הטיפול יש צורך בשיתוף פעולה קפדני של המטופל בהרכבה רציפה של הקשתיות לפי הוראות האורתודונט. משך הטיפול בשיטה זו משתנה ממקרה למקרה עפ"י חומרת הבעיה, אך בד"כ הטיפול בשיטה זו אינו ארוך יותר ולעיתים אף קצר יותר מאשר בשיטות הטיפול המסורתיות.

הטיפול בשיטת Invisalign® מתאים למרבית סוגי הבעיות האורתודונטיות, אך יש להתייעץ עם האורתודונט המטפל האם המקרה שלכם מתאים לשיטה זו. עלות הטיפול בשיטת זו גבוהה יותר מטיפול אורתודנטי רגיל, עקב העלות הגבוהה של המכשיר וההכנה המעבדתית הנדרשת באופן אינדיבידואלי לכל מטופל.

ניתן לקבל מידע נוסף לגבי שיטה זו באתר http://www.invisalign.co.il/ .


חיוך ראשוןשיטה נוספת המאפשרת למטופל לעבור את הטיפול בדיסקרטיות הינה האורתודונטיה הלינגואלית (Lingual Orthodontics) בה הסמכים
(Brackets) מודבקים מצידן הפנימי של השיניים ועקב כך לא נראים בזמן חיוך ודיבור. אמנם שיטה זו קיימת כבר כמה עשורים, אך בשנים האחרונות פיתוחים טכנולוגיים בסיוע מערכות ממוחשבות מאפשרות השגת תוצאות מדוייקות יותר, בפרק זמן קצר יותר ובתהליך נוח יותר למטופל.

בטכניקה הלינגואלית המודרנית הסמכים אשר מודבקים בצידן הפנימי של השיניים מתוכננים במחשב ומיוצרים באופן אישי ומדוייק לכל שן ושן, לפי מבנה השיניים של המטופל. הדבר מאפשר יצירת סמכים דקים ביותר המותאמים לצורת השיניים אשר גורמים לגירוי מופחת ללשון ומאפשרים הסתגלות מהירה הרבה יותר בזמן דיבור.

החוטים שמחברים בין הסמכים ומיישרים את השיניים מכופפים ע"י רובוט מיוחד שמתאים אותו לצורת הפה של המטופל – דבר המבטיח דיוק מקסימלי וקבלת תוצאות טיפול ללא פשרות.


בשיטות טיפול חדשניות אלו ישנה חשיבות יתרה לבחירת הרופא המתאים, חשוב לוודא כי הרופא הנו בעל רשיון מומחה לאורתודונטיה (בניגוד לרופא שיניים כללי שעוסק בין השאר גם באורתודונטיה) והינו בעל נסיון בשיטות אלו מה שיאפשר לכם לקבל את התוצאה האופטימלית בדרך לחיוך יפה שילווה אתכם שנים רבות.


אנו כאן כדי לענות לכם על כל שאלה אתם מוזמנים לכתוב לנו, או לבקר באתר הבית שלנו
www.firstsmile.co.il

צוות חיוך ראשון